Jan Unger / zpěv, kytara, flétna
Jan Juklík / kytara, zpěv
Jan Fišer / housle, zpěv
Jan Caithaml / baskytara, zpěv
Ondřej Slavík / bicí, akordeon, beatbox, zpěv

naše profily

zrní je hra
něžný artbrut
kladenskej uhelnej zen

spolupracujeme

Potkali jsme se na gymnáziu. Roztroušený v různých třídách, na chodbách jsme se párkrát potkali, jak si neseme svoje nástroje, seznámili se s tím, že si v pražský Celetný ulici budeme vydělávat hranim do klobouku. Jezdili jsme studenti stopem o víkendech Kladno-Praha, na ulici pak hráli: housle, flétna, kytara, zpěv, někdy nějaký bicí, a s pár stovkama jsme se vraceli. Pamatuju si jak hrajeme 23.prosince, tenkrát jenom ve dvou, vážnohudebně: flétna s houslema, ruce jsou zmrzlý a půl hodiny jsme obklopený zvědavýma dětma školkovejma s paní učitelkou, je to milý, ruce rudý, turisti se k nám nedostanou a my nevyděláváme nic, pak policie: „tak pánové..“ a my jedeme domu. Neni na dárky.

Ale cosi záhadnýho nás na tom neuvěřitelně bavilo. Postupně jsme se začali scházet častějš, skamarádili jsme se přes muziku skrznaskrz, jezdili na vandry, vandrovali, a všude s nástrojema. Začali jsme dělat vlastní písničky a slíbili si věrnost na život a na smrt, a taky že budeme nejslavnější kapela všech dob. Pojmenovali jsme to Zrní. Někde od tenkrát nemáme víkendy jiný než zkouškový. Zkoušíme. Nejdřív u nás ve sklepě, pak si platíme zkušebnu, světlou, prostornou a drahou, a teď už zas ve sklepě. Tmavym a chladnym. Ve sklepě caita, basisty už několikátym rokem, se zázračnou tolerancí jeho rodičů, kteří nad námi pochutnávají si na nedělním svátečním obědě a sklenky se natřásají.

Více

Na začátku jsme si slíbili věrnost a podepsali to krví a tu tajnou stopařskou smlouvu zakopali. Nejlepší kámoši, souputníci v hudbě a životě na věky věků amen! Od tý doby jsme prošli tisícerýma neshodama o tom, kterým směrem se ubírat, láskama, euforiema, hádkama o svejch vlastnostech, ponorkama, krizema z nekončícího neúspěchu, až jsme si postupně našli svoji hudební řeč, která začla fungovat. Základní kameny, prameny, ze kterejch vycházíme a na kterejch stavíme. Dál se hádáme, dál se posouváme, nikdo neví kam, a dál se rveme a dál jsme nejlepší kámoši a milujem to. Každej z nás má v zrní svojí roli, každej přináší svůj podíl a svojí typickou atmosféru a smlouva už je dávno součástí stromu, pod kterej jsme jí uložili.

baví nás si hrát, komunikovat spolu v tý společnejma fantaziema se rodící hudební krajině, interagovat, jak to vidíme všude okolo. Shodli jsme se už na začátku, že nechceme používat žádný přetřesený postupy a fráze, stejně jako žádný módní trendy, který za pár let budou znít staře! Začínali jsme v angličtině, ale už od půlky první desky zpíváme česky, protože jenom tak se můžeme dostat až do morku svejch hlav. Vycházíme z lidový hudby, která jde z naší krajiny a ze zkušeností našich předků a stejně tak nás ovlivňuje současná elektronická doba, do který jsme se narodili, zvuky strojů, aut, měst, nový lidský pocity a situace, nový technický možnosti. Ovlivňuje nás naše domovský postindustriální Kladno, kde se něha snoubí z brutálem. Máme rádi les, kapradí, chamradí.

hrajem spolu od 23.června 2001 pořád ve stejnym složení. Rádi bychom hudbou šířili chuť pozorovat, fascinovat se, brát život jako hru, intenzivní zážitek, jako takový povídání dílků jednoho celku. Povídání vůněma, očima, tvarem, zvukem. Kdyby něco takovýho lidi z naší muziky cejtili, tak budeme rádi.